Kategoria: Dla domu

Zalety oświetlenia LED-owego

Dodane 19 sierpnia 2020

Oświetlenie LED to dziś właściwie standard zarówno w zastosowaniach domowych, jak i przemysłowych, choć jeszcze do niedawna uważano go za technologię przełomową. Wykorzystanie diody LED do produkcji niezwykle energooszczędnych, wytrzymałych i przede wszystkim niezwykle żywotnych żarówek przyczyniło się do całkowitej zmiany spojrzenia świata na tematykę oświetlenia wnętrz.

Nikt właściwie nie korzysta już z nietrwałych i niebezpiecznych dla środowiska żarówek tradycyjnych. Czy jednak LED-y to faktycznie opcja pełna zalet? Za co najbardziej się je docenia i na jakie kwestie należy w ich przypadku uważać?

Zalety oświetlenia LED-owego

Żarówki LED uważane są dziś za najlepsze źródło światła sztucznego, opinię tą zawdzięczając całemu szeregowi zalet jakie się im przypisuje.

tasma led

Wystarczy szybkie zbadanie tematu wydajności i zużycia energii by zauważyć, że instalowanie oświetlenia LED może przyczynić się do naprawdę widocznych oszczędności energetycznych i mniejszego zapotrzebowania na wymianę żarówek na nowe. Poniżej kilka znanych i mniej znanych zalet korzystania z żarówek LED.

Oszczędne oświetlenie LED

Tak, to właśnie niska cena użytkowania LED-ów sprawiła, że świat zaczął masowo rezygnować z bardziej tradycyjnych rozwiązań i wykorzystywać LED-y zarówno w oświetleniu domowym, jak i przemysłowym, użytkowym, a nawet ulicznym.

Koszty generowane podczas oświetlania pomieszczeń za pomocą LED-ów są wielokrotnie niższe niż w przypadku rozwiązań standardowych przede wszystkim dlatego, że diody LED potrzebują znacznie mniejszego nakładu energii by osiągnąć pełną jasność. Pobierana przez nie energia nie jest tu przekształcana na ciepło, dzięki czemu żarówka LED może wykorzystać nawet 90% pobieranej przez siebie energii na światło widzialne. To zdecydowanie postęp w stosunku do halogenów czy świetlówek.

Wysoka wytrzymałość żarówek LED

Inwestycja w oświetlenie LED jest zdecydowanie większym wydatkiem, niż zakup standardowych żarówek, jednak szybko okazuje się, że jej koszty zwracają się z nawiązką. Bardzo długa żywotność żarówek LED sprawia, że wymiana żarówek na nowe jest konieczna tu 10 razy rzadziej niż w przypadku halogenów i nawet 25 razy rzadziej, niż w przypadku żarówek tradycyjnych.

Niektórzy producenci porywają się nawet na stwierdzenie, że wymiana żarówki LED na nową może być konieczna przy codziennym użytkowaniu dopiero po 5-7 latach! To zdecydowanie korzystna alternatywa dla zmienianych co kilka miesięcy żarówek tradycyjnych.

A skoro o wytrzymałości mowa, LED-y charakteryzują się nie tylko wysoką żywotnością, ale też i znacznie wyższą niż tradycyjne żarówki odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Jako że wewnątrz żarówki nie zastosowano tu żadnych maleńkich drucików czy przewodów, nie ma szans by delikatne potrząśnięcie czy nawet upadek żarówki LED-owej uszkodziły jej wnętrze całkowicie.

Oznacza to, że nie trzeba już sprawdzać w sklepie każdej pojedynczej żarówki szukając tej, w której żaden z przewodów nie jest uszkodzony. LED-y po prostu działają, nawet w niekorzystnych warunkach.

Oświetlenie na zawołanie

Dyskutując o zaletach żarówek LED warto zauważyć jedną bardzo istotną rzecz – jako rozwiązanie nie wymagające rozgrzewania, światła LED-owe włączają się od razu po wciśnięciu pstryczka na ścianie.

żarówka led

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą firmy Globus Lighting – niezawodnego producenta oświetlenia LED.

Oznacza to, że LED-y są ciekawą alternatywą dla stosowanych najczęściej w kuchniach świetlówek, które niejednokrotnie wymagają dłuższej chwili, by osiągnąć pełną sprawność. LED po prostu się zaświeca i co najważniejsze, wraz z upływem czasu i coraz większym zużyciem diody, nie przepala się – LED-y to żarówki, które gasną powoli. Obserwując jasność swojego światła można więc szybko wyłapać moment, w którym żarówka zaczyna słabnąć i wymienić ją zanim zaskoczą nas egipskie ciemności.

Kierunkowe oświetlenie LED – uniwersalne w każdym pomieszczeniu

Listę zalet oświetlenia LED-owego można ciągnąć właściwie w nieskończoność, bo wad jest tu naprawdę niewiele. Żarówki LED można dziś dostać zarówno w wersji światła ciepłego jak i zimnego, o dowolnym natężeniu i barwie, dlatego też z powodzeniem można stosować je w każdym pomieszczeniu domu. Co jednak najciekawsze, LED-y to oświetlenie kierunkowe, dzięki czemu nie daje w pomieszczeniu efektu nadmiernego rozproszenia światła.

Choć ten ostatni może być oczywiście pożądany w niektórych sytuacjach, zwykle oznacza że nawet po zapaleniu świateł w pomieszczeniu jest po prostu ciemno. Przy oświetleniu LED nie ma takiego problemu – żarówki świecą w kierunku, w którym chcemy by świeciły.

 

Advertise Here

Advertise Here

O Nas:

Recenzjeproduktow.pl to nowoczesny portal, który prezentuje wszystkie produkty jaki można kupić w Polskich sklepach. Kupujemy, testujemy a następnie publikujemy recenzję wraz z opiniami testującego oraz wyszczególnieniem wad oraz zalet. Zasada jest prosta - dosyć bubli oraz naciągania klientów na niepotrzebne produkty. U nas otrzymasz informacje o produkcie bez lokowania produktu i nieuczciwych praktyka marketingowych. Jesteśmy po to aby każdy mógł wydać swoje pieniądze w jak najrozsądniejszy sposób.Najlepsze polskie drewno