Właściwości herbaty – czy jest zdrowa?

Dodane 13 lipca 2018

Od zielonej po czarną herbatę – różne gatunki tego napoju są pełne flawonoidów i innych zdrowych składników. Od tysięcy lat na wschodzie uważane są za klucz do dobrego zdrowia, szczęścia i mądrości. Nic dziwnego, że te popularne napary przyciągają również uwagę zachodnich naukowców.Czy badania potwierdzają, że herbata jest zdrowa?

Najkrótsza odpowiedź brzmi: tak. Badania wykazały, że niektóre jej rodzaje mogą pomóc w leczeniu raka, chorób serca i cukrzycy, wspierać utratę wagi, pomagać obniżyć poziom cholesterolu czy poprawić nasze zdolności umysłowe. Herbata wydaje się mieć również właściwości antybakteryjne.

Ten typ napoju nie ma praktycznie negatywnych konsekwencji zdrowotnych i jest świetną alternatywą dla kawy. Ma mniej kofeiny, a związki w niej zawarte dobrze działają na nasz układ krwionośny i zmniejszają ryzyko zachorowania na raka.

Wciąż dyskusyjne jest jak najzdrowiej jest ją parzyć i ile powinniśmy jej pić. Dietetycy są jednak pewni, że każda herbata to dobra herbata. Uważajmy jednak na napoje słodzone o jej smaku. Również jeżeli słodzimy nasz napar kilkoma łyżeczkami cukru możemy sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc. Pamiętajmy więc o tym, że mówimy o naparze bez zbędnych dodatków!

Dobroczynne działanie zielonej herbaty

Ten rodzaj naparu jest znany ze swojego korzystnego działania na nasz organizm i został szeroko przebadany. Zawiera on wysokie stężenie EGCG. Dzięki przeciwutleniaczom w niej zawartej może ona zakłócać rozwój raka pęcherza, piersi, płuc, żołądka, trzustki i jelita grubego. Zapobiega również zatykaniu tętnic, czyli chorobom układu krwionośnego. Jeżeli chcemy zrzucić wagę również nam w tym pomoże. Zielona herbata działa pozytywnie na nasz mózg – przeciwdziała stresowi oksydacyjnemu w mózgu, zmniejsza ryzyko zaburzeń neurologicznych, między innymi Alzhaimera i Parkinsona. Dodatkowo obniża ryzyko udaru mózgu.

Jesli chcesz spróbowac zielonej herbaty, to najlepiej wybrać taką, która pochodzi z Azji. Sklep Herbata z Cejlonu oferuje tego typu napary – www.herbatazcejlonu.pl/herbata-zielona

Chroniąca płuca czarna herbata

Czarna herbata chroni również płuca. To już klasyk. Produkowana jest ze sfermentowanych liści. Ma najwyższą zawartość kofeiny i często stanowi podstawę dla smakowych herbat,  tych instant. Badania wykazały, że może ona chronić płuca przed uszkodzeniami spowodowanymi narażeniem na dym papierosowy. Zmniejsza ryzyko udaru.

herbata ajurwedyjska

Zmniejszamy ryzyko nowotworu

Biała herbata jest nieutwardzona i niesfermentowana. Ma ona podobne działanie prozdrowotne jak jej zielony odpowiednik. Wyróżnia się jednak tym, że w porównaniu, ze wszystkimi przetworzonymi naparami ma najsilniejsze działanie antynowotworowe, ponieważ zawiera najwięcej antyoksydantów.

Herbata obniżająca poziom cholesterolu

Przeprowadzono badania na zwierzętach, którym podawano przeciwutleniacze z herbaty oolong. Wykazały one, że obniża ona poziom złego cholesterolu i dzięki temu wspiera działanie układu krwionośnego. Uważa się również, że jedna z odmian tego naparu, Wuyi, wspomaga odchudzanie.

Napar, który pomaga schudnąć

Czerwona herbata, nazywana również Pu-erh produkowana jest ze sfermentowanych i starych liści. Najbardziej znana jest jako napój wspomagający zrzucanie wagi. Badania potwierdzają, że zwierzęta, którym ją podawano miały mniejszy przyrost masy ciała. Obniżył się u nich również poziom cholesterolu LDL.

Każda herbata zawiera mniej kofeiny niż kawa, dlatego jest dla niej lepszym zamiennikiem. Japońscy badacze odkryli, że podczas picia naparów zmieniamy pH w naszych ustach i może to zapobiegać rozwojowi próchnicy. Dzięki takim napojom obniżymy poziom złego cholesterolu, łatwiej schudniemy i dostarczymy do naszego organizmu przeciwutleniaczy, które zmniejszą ryzyko zachorowania na raka. W zależności od tego, który z rodzajów naparu wybierzemy, niektóre zastosować mogą być silniejsze. Pamiętajmy jednak, że każda herbata pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie i warto wybrać swój ulubiony smak do picia na co dzień.

Advertise Here

Advertise Here

O Nas:

Recenzjeproduktow.pl to nowoczesny portal, który prezentuje wszystkie produkty jaki można kupić w Polskich sklepach. Kupujemy, testujemy a następnie publikujemy recenzję wraz z opiniami testującego oraz wyszczególnieniem wad oraz zalet. Zasada jest prosta - dosyć bubli oraz naciągania klientów na niepotrzebne produkty. U nas otrzymasz informacje o produkcie bez lokowania produktu i nieuczciwych praktyka marketingowych. Jesteśmy po to aby każdy mógł wydać swoje pieniądze w jak najrozsądniejszy sposób.Najlepsze polskie drewno