Kategoria: Przemysł

Systemy przeładunkowe i ich zastosowanie

Dodane 30 października 2018

Systemy przeładunkowe to w branży transportowej codzienność pozwalająca na swobodną, szybką i bezpieczną pracę przy załadunku i rozładunku towarów z samochodów dostawczych. Stosowane zarówno w magazynach i punktach segregacji paczek, jak i we wszelkiego rodzaju hurtowniach, dużych sklepach czy centrach handlowych, systemy przeładunkowe to szereg elementów wpływających na komfort pracy osób obsługujących przyjmowanie i transportowanie towarów. Jakie są ich podstawowe elementy i gdzie znajdują najczęściej zastosowanie?

Podstawowe elementy systemów przeładunkowych

Każdy magazyn czy punkt rozładowywania towarów powinien być wyposażony w rampę ułatwiającą zrównanie poziomu podłogi magazynu z podłogą samochodu dostawczego. W większości przypadków nie ma jednak mowy o tym, by samochód dojechał do samej rampy zrównując się z nią w stu procentach i gwarantując bezpieczne przejście bądź przejazd pomiędzy pojazdem a rampą. Z tego też powodu dość częstym widokiem w tego typu miejscach są platformy przeładunkowe, czyli specjalne, automatyczne bądź ręcznie obsługiwane pomosty służące do wyrównania poziomu pomiędzy samochodem a rampą i umożliwienia swobodnego poruszania się pomiędzy nimi. Platformy wykonane są zwykle ze stabilnego, antypoślizgowego materiału (przeważnie stali) i zabezpieczone tak, by mógł przejechać po nich załadowany wózek widłowy. Z tego też powodu platformy i pomosty to nieodłączny element systemów przeładunkowych, niemożliwy do zastąpienia jakimikolwiek rozwiązaniami tymczasowymi.

Wyposażenie w system przeładunkowy pozwala na wymierne oszczędności i utrzymanie kontroli nad logistyką wewnątrz firmy. Obecnie wydaje się, że systemy takie to po prostu konieczność. Na stronie www.amtr.pl znaleźć można szczegółowe informacje na temat.

Naprowadzacze kół to kolejny istotny element systemów przeładunkowych, gwarantujący bezpieczne dokowanie pojazdów do rampy bez konieczności nadmiernego manewrowania dużymi TIRami po placu przed magazynem. W przypadku pojazdów takich gabarytów nawet najbardziej doświadczeni kierowcy mogą mieć problem z dopasowaniem ich do odpowiedniej przestrzeni co do centymetra. Stalowe rury przymocowane do podłoża pozwalają odpowiednio nakierować koła pojazdu, kierując go idealnie prostopadle do rampy rozładunkowej i gwarantując, że ten nie zjedzie z właściwego sobie toru stwarzając zagrożenie dla pracowników, innych pojazdów czy konstrukcji doku przeładunkowego. W parze z naprowadzaczami występują zwykle także różnego rodzaju słupki ostrzegawcze i odboje mocowane na rampie, chroniące konstrukcję pojazdu i elewacji budynku przed niespodziewanymi kolizjami.

W bardzo zapracowanych, rozbudowanych magazynach i hurtowniach dobrym rozwiązaniem przeładunkowym stały się w ostatnich latach specjalne śluzy przeładunkowe, blokowane za pomocą bram i umożliwiające spokojne rozładowywanie indywidualnych pojazdów. W ich przypadku rampa znajduje się bezpośrednio za bramą wyposażoną w w uszczelnienie i platformę przeładunkową. Samochód nie wjeżdża wówczas do wewnątrz magazynu, a bezpiecznie dokuje do bramy, z której następnie wysuwana jest śluza izolująca dopływ powietrza z zewnątrz i blokująca mieszanie się temperatur, co może okazać się szczególnie istotne w przypadku rozładowywania towarów wrażliwych temperaturowo.

Zastosowanie systemów przeładunkowych

Stworzenie bezpiecznych i wydajnych systemów przeładunkowych pozwoliło branży logistycznej nadążyć za nieustannie rozwijającą się gospodarką i rosnącym zapotrzebowaniem na transport i dostarczanie towarów do miejsc docelowych w jak najkrótszym czasie. Tam, gdzie niegdyś koniecznie było wykorzystywanie prowizorycznych metod łączenia rampy z podłogą pojazdu dziś stosuje się w pełni profesjonalne, automatyczne platformy przeładunkowe gwarantujące stabilność i bezpieczeństwo nie tylko dla poruszających się po nich ludzi, ale nawet wózków widłowych.

Systemy przeładunkowe to nie tylko sprawniejszy przeładunek ale także utrzymanie wysokich standardów bezpieczeństwa.

Specjalistyczne systemy przeładunkowe są najczęściej stosowane we wszelkiego rodzaju magazynach, hurtowniach i centrach logistycznych, gdzie indywidualne śluzy dokujące to dla kierowców i pracowników magazynu codzienność. W przypadku zastosowań komercyjnych, stosowanych na przykład w strefach dostaw w centrach handlowych czy hipermarketach, systemy przeładunkowe ogranicza się zwykle do zastosowania naprowadzaczy kół i ręcznych pomostów przeładunkowych, które mogą być z łatwością schowane lub przemieszczone w inny punkt rampy w celu rozładowania kolejnego pojazdu.

 

 

Advertise Here

Advertise Here

O Nas:

Recenzjeproduktow.pl to nowoczesny portal, który prezentuje wszystkie produkty jaki można kupić w Polskich sklepach. Kupujemy, testujemy a następnie publikujemy recenzję wraz z opiniami testującego oraz wyszczególnieniem wad oraz zalet. Zasada jest prosta - dosyć bubli oraz naciągania klientów na niepotrzebne produkty. U nas otrzymasz informacje o produkcie bez lokowania produktu i nieuczciwych praktyka marketingowych. Jesteśmy po to aby każdy mógł wydać swoje pieniądze w jak najrozsądniejszy sposób.



Najlepsze polskie drewno