Elektrokardiograf (EKG) jest nieinwazyjnym testem, który jest stosowany w celu uwzględnienia podstawowych chorób serca poprzez pomiar aktywności elektrycznej serca. Przewodami pozycjonowania (urządzeniami elektrycznymi) wraz z czujniki na ciele w standardowych miejscach, informacje na temat wielu chorób serca mogą być wyłuskane, patrząc na charakterystyczne wzory na EKG.
Jak to działa?
Elektrody EKG są przymocowane do korpusu, gdy pacjent leży płasko na łóżku lub stole. Przewody są przymocowane do każdego zakończenia (ogółem czterech z nich) oraz sześciu zdefiniowanych pozycji na przedniej części skrzyni. Niewielka ilość żelu jest stosowana na skórę, które pozwala na to aby impulsy elektryczne z serca były łatwiej przenoszone na przewodach EKG. Przewody są połączone przez małe przyssawki, rzepy, albo małe łatki naklejone luźno na skórze. Badanie trwa około pięciu minut i jest bezbolesne. W niektórych przypadkach, u mężczyzn można wymagać golenia małej ilości włosów na klatce piersiowej w celu uzyskania optymalnego kontaktu pomiędzy przewodami i skórą.
Co może być mierzone lub wykrywane w EKG?
- Mechanizm rytmu serca.
- Orientacja serca (jak jest umieszczone) w klatce piersiowej.
- Dowody zwiększonej grubości (hipertrofia) mięśnia sercowego.
- Dowody uszkodzenia różnych części mięśnia sercowego.
- Dowody na ostre upośledzenie przepływu krwi w mięśniu sercowym.
- Wzory nieprawidłowej aktywności elektrycznej, które mogą predysponować pacjenta do nieprawidłowych zaburzeń rytmu serca.
Po co przeprowadza się badanie EKG?
- W ramach rutynowych badań przesiewowych oceny fizycznej
- W ramach akcji próby wysiłkowej serca.
- W ramach oceny objawów bólu w klatce piersiowej, duszności, zawrotów głowy lub omdleń, kołatania serca
- W ramach obróbki przedoperacyjnej operacji u pacjentów, którzy mogą być w wieku, w którym choroby serca mogą potencjalnie obecne.
Jakie objawy mogą być zdiagnozowane z EKG?
- Przyspieszone lub nieregularne rytmy serca.
- Rażąco powolny rytm serca.
- Nieprawidłowe przewodzenie impulsów serca, które mogą sugerować współistnienie chorób serca lub metabolicznych schorzeń.
- Dowód na występowanie wcześniejszego ataku serca (zawał mięśnia sercowego).
- Dowody zmieniającego się otoczenia, korzystnego niestety dla ostrego zawału serca.
- Dowody problemów z nerkami, przepływ krwi do serca podczas epizodu zagrożony zawałem serca (niestabilna dławica piersiowa).
- Niekorzystny wpływ na serce z różnymi chorobami serca lub chorobami układowymi (takimi jak wysokie ciśnienie krwi, zaburzenia czynności tarczycy, itp.)
- Niekorzystny wpływ na serce od wynikający z kłopotów płuc (takie jak rozedma płuc, zator tętnicy płucnej [skrzepy krwi wędrujące do płuc]).
- Wrodzone wady serca.
- Nieprawidłowe elektrolity we krwi (potas, wapń, magnez).
- Dowody na zapalenie serca (zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie osierdzia)