Podstawowy sprzęt do spinningu

Dodane 14 sierpnia 2018

Zakupy w wybranym sklepie wędkarskim szczególnie dla początkującego spinningisty na pewno są będą swego rodzaju wyzwaniem. Dobranie prawidłowych akcesoriów to bardzo poważna sprawa – jeśli zrobi się to prawidłowo,  taki zestaw zdecydowanie ułatwi życie spinningisty, natomiast złe dobranie narzędzi wędkarskich może prowadzić do sporych błędów, a nawet do zniechęcenia danego spinningisty do łowienia.

Aby pomóc Wam przejść przez te ciężkie początki doradzimy jak odpowiednio dopasować akcesoria, które stanowią podstawowe wyposażenie każdego, szanującego się wędkarza.

spinning

Do takich kluczowych elementów zestawu spinningisty z pewnością należą:

  • Wędka
  • Kołowrotek
  • Żyłka

Pierwszy kołowrotek do spinningu

Wybierając się na takie zakupy należy zacząć od dobrania prawidłowego kołowrotka. Pierwszy spinningowy kołowrotek musi być stosunkowo wysokiej jakości, lecz nie należy też wydawać na niego ogromnej sumy pieniędzy ze względu na to, że nie wiadomo czy w ogóle spodoba Wam się spinning lub po prostu po jakimś czasie zdecydujecie, że trzeba wymienić kołowrotek na nieco inny.

kołowrotek do spinnigu

W słabej jakości kołowrotku często „brody” spadają ze szpuli, co może być bardzo irytujące. Najlepiej więc od razu kupić kołowrotek z długą szpulą oraz taki, w którym nakręcanie żyłki dokonuje się metodą krzyżową.

Dodatkowe szpule to konieczność

Aby kołowrotek był prawidłowy dla różnych gatunków ryb, zarówno dla tych małych, jak i tych naprawdę sporych należy wybrać model oznaczony symbolem 300. Istotne jest, aby miał on w zapasie co najmniej dwie dodatkowe szpule, na które można naciągnąć żyłki o różnych grubościach.

Zestaw szpul z przynajmniej trzema grubościami żyłki stanowi podstawę takiego sprzętu. Równie ważne jest, aby krawędź szpuli była wykonana z metalu, takiego jak tytan, tlenek tytanu czy tez nikiel, bądź przynajmniej była ona nim pokryta.

Jaki hamulec do spinningu wybrać?

Podczas łowienia zdarza się czasami, że konieczne jest odpowiednie „pokierowanie” w zdecydowanym tempie, do czego doskonałe jest przełożenie 5:1. Pamiętajcie jednak, że nie warto kupować kołowrotków z metodą szybkiego składania rączki, ponieważ bardzo szybko się one psują.

Kolejny dylemat tyczy się wyboru sprzęgła między tym przednim, a tylnym. W przypadku spinningu wybór jest bardzo łatwy, czyli idealne jest sprzęgło przednie, oznaczane skrótem FD, w które uzbrajają się wszystkie liczące się firmy. Korzyści sprzęgła przedniego to przede wszystkim: większa średnica podkładek w sprzęgle, lepiej dopracowane odprowadzanie ciepła tworzącego się w trakcie tarcia, sprawniejsza praca.

Spinning to sportowy połów ryb cechujący się wysoką aktywnością łowienia, dlatego więc warto się wyposażyć w kołowrotek z odpowiednio dobraną, łożyskowaną antypoślizgową rolką pałąka, która w zdecydowanym stopniu przedłuży żywotność kołowrotka oraz żyłki.

Żyłka do spinningu, a może plecionka?

Kolejny bardzo istotny wybór podczas kompletowania zestawu spinningowego tyczy się żyłki. Od pewnego czasu bardzo popularna jest plecionka, lecz zdecydowanie odradzamy jej stosowanie przez początkujących wędkarzy. Żyłka jest bardziej odpowiednia, ponieważ wybacza ona błędy popełniane podczas holu, w przeciwieństwie do modnej plecionki.

Żyłka ma zdecydowanie większą rozciągliwość niż ta nieszczęsna plecionka, co prawda ma nieco mniejszą wytrzymałość, lecz jest ona w pełni odporna na mróz, czego nie można niestety powiedzieć o plecionce. Zaletą żyłki jest także niska cena oraz to, że rybom o wiele trudniej dostrzec taką żyłkę.

Wędka do spinningu – jaką wybrać?

Wybór odpowiedniej wędki do spinningu to zdecydowanie najtrudniejsza decyzja. Jego koszty są wysokie, dlatego trzeba to zrobić umiejętnie. Wybierając pierwszy kij na pewno nie powinno się skupiać uwagi na sprzęcie dla zawodowców, gdyż jest on polecany do połowu jednego gatunku ryb lub też zarezerwowany do wybranego stylu połowu.

wędka do spinningu

Należy natomiast koncentrować się na odpowiednich kijach bez wklejonej, pełnej szczytówki czyli tych uniwersalnych, dzięki którym można łowić dużo rodzajów ryb. Jeżeli kij ma być wykorzystywany do łowienia przykładowo okoni, powinien on posiadać bardzo czułą szczytówkę i pełną, paraboliczną akcję, z kolei jeśli ma być przeznaczony do połowów szczupaków czy też sandaczy, nie może być on za bardzo czuły. Delikatny kij to nic innego jak wędzisko świetnie przekazujące sygnały do ręki spinningisty, a nie do jego oka.

Advertise Here

Advertise Here

O Nas:

Recenzjeproduktow.pl to nowoczesny portal, który prezentuje wszystkie produkty jaki można kupić w Polskich sklepach. Kupujemy, testujemy a następnie publikujemy recenzję wraz z opiniami testującego oraz wyszczególnieniem wad oraz zalet. Zasada jest prosta - dosyć bubli oraz naciągania klientów na niepotrzebne produkty. U nas otrzymasz informacje o produkcie bez lokowania produktu i nieuczciwych praktyka marketingowych. Jesteśmy po to aby każdy mógł wydać swoje pieniądze w jak najrozsądniejszy sposób.



Najlepsze polskie drewno