Na czym polega smarowanie elementów mechanicznych maszyn i urządzeń wie chyba każdy, kto choć raz miał do czynienia z łańcuchami rowerowymi, różnego rodzaju przekładniami czy mechanizmami tarczowymi. O te same zasady działania opierają się też wszelkiego rodzaju maszyny wykorzystywane we wszystkich gałęziach przemysłu. Działanie poszczególnych elementów linii produkcyjnej jest możliwe poprzez wzajemne napędzanie się i stykanie ich ze sobą.
Działanie to jednak jest zaburzane przez naturalną siłę tarcia, która nie tylko spowalnia działanie mechanizmu, generuje nadmiar ciepła oraz energii, ale też prowadzi do szybszego zużywania się komponentów urządzeń i tym samym częstszych usterek. Zapobieganie szkodliwym efektom działania tarcia jest dziś możliwe dzięki zastosowaniu układów centralnego smarowania – specjalnych systemów precyzyjnego dozowania środka smarnego do nawet najmniej dostępnych punktów maszyn produkcyjnych. Jak działają, jakie są ich rodzaje i kto produkuje najlepsze na rynku układy centralnego smarowania?
Podstawowe zasady działania układów centralnego smarowania
Centralne układy smarowania konstruuje się z sieci przewodów dostarczających środek smarny do precyzyjnie określonych punktów wymagających smarowania. Jego dozowanie odbywa się za pomocą odpowiedniej pompy oraz układu sterującego czasem i tempem działania układu. Stworzenie takiego układu nie jest możliwe z wyprzedzeniem, dlatego wielu renomowanych producentów układów centralnego smarowania zajmuje się dostarczaniem do klientów poszczególnych komponentów, z których następnie budowany jest cały układ centralnego smarowania dostosowany do indywidualnych potrzeb poszczególnych maszyn.
Rodzaje układów centralnego smarowania
Wśród dostępnych na rynku układów centralnego smarowania znajdziemy dziś nie jeden, a wiele różnorodnych wariantów tworzonych z myślą o różnego rodzaju branżach i maszynach przemysłowych. Wśród nich możemy wyróżnić na przykład układy jednoliniowe, których głównym przeznaczeniem jest praca z małymi, zwartymi urządzeniami i pojazdami. Układy jednoliniowe dostarczają do wybranych punktów smarnych jedynie niewielką ilość środka smarnego, dlatego też nie sprawdzają się w przypadku bardziej zaawansowanych, pracujących nieustannie urządzeń.
Tu pojawia się miejsce dla układów progresywnych, przystosowanych do maszyn o wielu punktach smarnych i dość rozległej budowie. Ciekawym rozwiązaniem zdają się być pojawiające się od niedawna układy impulsowe, stosowane podobnie jak układy jednoliniowe w maszynach o małym zapotrzebowaniu na środek smarny i bardzo precyzyjnie określonych punktach oraz czasie smarowania. Na koniec warto wspomnieć też o układach natryskowych, stosowanych do smarowania punktów otwartych, a więc wszelkiego rodzaju kół zębatych, przekładni, czy rolek taśmowych. Tam punkty smarowania, choć precyzyjnie określone, charakteryzują się znacznie większą powierzchnią. Natryskiwanie jest dziś najlepszą sprawdzoną metodą dokładnego i precyzyjnego stosowania smarów na tego typu powierzchniach.
Określenie rodzaju układu odpowiedniego do potrzeb danej maszyny nie jest możliwe bez uprzedniego poznania dostępnych obecnie wariantów układów oraz procesów stojących za działaniem poszczególnych maszyn. Zdarza się, że na długości jednej linii produkcyjnej działa kilka układów centralnego smarowania ustawionych tak, by każdy element wymagający dostępu do środka smarnego mógł dostawać go w odpowiedniej dawce i odpowiednim momencie, bez wpływu na odmienne zapotrzebowanie innych elementów maszyny.
Wiodący producenci
Rynek producentów układów centralnego smarowania jest dziś dość rozbudowany i obfituje w firmy specjalizujące się zarówno w tworzeniu całych układów smarowania, jak i elementów potrzebnych do ich stworzenia. Jak już zauważyliśmy, istnieje wiele rodzajów układów centralnego smarowania i tak naprawdę każda maszyna wymaga indywidualnego podejścia do tematu. Stworzenie jednego, uniwersalnego układu centralnego smarowania dla wszystkich maszyn o zadanych gabarytach czy zastosowaniu byłoby wręcz niemożliwe.
Firmy takie jak Lincoln czy SKF zajmują się produkcją komponentów do układów centralnego smarowania od wielu lat i są w swojej branży wyraźnymi liderami. Konsultując się z ich doradcami bądź dystrybutorami (wśród których uznanie należy się firmie PROOIL, będącej liderem sprzedaży układów centralnego smarowania na rynku polskim), zapewniasz sobie szansę na idealne doprecyzowanie swoich potrzeb i wymagań i dopasowanie układu centralnego smarowania tak, by jego działanie sprawdzało się przez długie lata.