Przygotowanie domu do zamieszkania to nie tylko aranżacja wnętrz, ale także przystosowanie terenu wokół budynku. Potrzebne są co najmniej dwie ważne drogi – od bramy do drzwi wejściowych oraz podjazd dla samochodu.
Ich wykonanie nie może być dziełem przypadkowego projektu i przypadkowych pracowników. Aby zapewnić podjazdowi oraz drodze łączącej drzwi z bramą trwałość i funkcjonalność, trzeba dokładnie przyjrzeć się dostępnym materiałom oraz ich właściwościom.
Między bramą a domem – ścieżki ogrodowe
Mając na myśli wytrzymałość budulca, lepiej nie ryzykować użycia kruchych, podatnych na nacisk i warunki atmosferyczne materiałów. Znakomitym rozwiązaniem okaże się tutaj niepozorna na pierwszy rzut oka kostka brukowa – to jeden z solidniejszych materiałów wykorzystywanych przy budowie podjazdów.
Bardzo korzystnie wypada również klinkier – jest niezwykle odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne, na ścieranie i wnikanie trwałych zabrudzeń. Nie trzeba go dodatkowo impregnować, jak w przypadku betonu, nie zmienia też koloru nawet po latach użytkowania. Podobnie rzecz ma się w przypadku kamieni naturalnych – zwłaszcza granitu, któremu nie zaszkodzi ani woda, ani mróz. Wartościowym materiałem jest również bazalt, o ciemnej, prawie czarnej barwie, szaro-czerwony porfir czy szary lub czarny sjenit. Mają one podobne właściwości jak granit – są wytrzymałe, trwałe i odporne na wiele niekorzystnych czynników. To właśnie z tych kamieni produkowana jest kostka brukowa, która dobrze sprawdzi się jako nawierzchnia podjazdu.
Funkcjonalność zawsze w cenie
W przypadku ścieżek ogrodowych, materiał, którym wyłożymy dróżki nie musi być aż tak wytrzymały, bo nie musi wytrzymać nacisku samochodu. Stąd można śmiało sięgnąć po nieco lżejsze materiały – nie ma co jednak rezygnować z takich cech jak trwałość i odporność, dlatego i w tym wypadku kostka brukowa pozostaje najlepszym rozwiązaniem.
Być może wielu osobom kostka nie kojarzy się z elegancją, o delikatności nie wspominając. Brukarstwo jednak wychodzi naprzeciw nawet najbardziej wysublimowanym gustom, a producenci przygotowują bardzo zróżnicowane oferty. Można więc wybrać klasyczną, szarą kostkę, a można sięgnąć po kostki o różnych kształtach, które dają się dopasować w fantazyjne wzory, urozmaicające wygląd ogrodu. Kolory i kształty kostek pozwalają dostosować wybraną aranżację do ogólnego stylu panującego w domu i wokół niego, tak aby wszystko komponowało się w synchroniczną całość.

Typowa płyta chodnikowa
Dla osób, które kostki brukowej nie tolerują, oferta wcale się nie kończy – można przecież wybrać płyty chodnikowe Libet, które albo są wykonane z kamienia naturalnego, albo do złudzenia go przypominają. Wówczas również można osiągnąć niezwykłe efekty estetyczne, wybierając jasne, gładkie płyty lub porowate, kamienne płytki. Każda opcja da się pogodzić z panującą w ogrodowym zaciszu stylistyką.
Planując układ i pokrycie ścieżek nie można zapomnieć o elementach tzw. „małej architektury” – wszelkiego rodzaju schodach i schodkach, krawężnikach, podporach i tym podobnych dodatkach, które służą nie tylko uatrakcyjnieniu wyglądu ogrodu, ale przede wszystkim zapewnieniu mu większej funkcjonalności. Chronią kostkę i płytki przed rozchodzeniem się na boki, zapewniają większy porządek oraz zabezpieczają w razie nierówności terenu przed osuwaniem się ziemi.