Doskonałość oryginału
Jak to jest, że od niepamiętnych czasów ludzie bardzo cenili wszystkie autentyczne wyroby? Od lat największą popularnością cieszą się muzea, które mają w swych zbiorach oryginalne obrazy takich mistrzów, jak Leonardo da Vinci czy Vincent van Gogh. Dziś także ludzie bardzo chętnie zaopatrują się w oryginalną biżuterię, spodnie, bluzy, buty i sprzęt multimedialny. Dodatkowo (ci uczciwsi) zakupują autentyczne programy komputerowe. Pomimo tego, że jest wielu fanów wszelkich prawdziwych wyrobów, to obok tych osób, które bez problemu są nabyć podrabiane artykuły. Dlaczego? Z wielu względów. Jednym z nich jest chęć oszczędzenia.
Wszystko co jest oryginalne jest dużo droższe, ponieważ jakoś wykonania takich produktów jest dużo wyższa. Dobrze, tym można odróżnić oryginalną biżuterię od tej podrabianej- jakością, chociaż i to nie jest tak do końca oczywiste. Fałszerze są często mistrzami w swym fachu i robią wszystko, by wytwarzane przez nich produkty łudząco były podobne do autentycznej biżuterii. Wnikliwe oko jest w stanie wyłapać podstawowe różnice, gorzej z osobami niezbyt obeznanymi w temacie. I tym sposobem mamy do czynienia z wysypem taniej biżuterii wykonanej ze złota czy srebra, ludzi w ogóle nie obchodzi fakt, że ceny są zdecydowanie zbyt niskie, jak na prawdziwą biżuterię. No ale nic, widocznie im nie zależy na autentyczności.
Podróbki – nie warto!
Pojawia się jedynie pytanie, czy producenci oryginalnej biżuterii mogą mówić o jakichś stratach spowodowanych sprzedażą podróbek. Najprawdopodobniej tak, ale nie jest to tak oczywiste, jak w przypadku programów komputerowych, filmów, muzyk czy książek. W tym dziale piractwo- bo tak nazywa się cały ruch podrabiający tego typu rzeczy, przynosi ogromne straty producentom. Jest to współczesna forma okradania kogoś z czegoś, co do niego należy. Najpopularniejszą kradzieżą dwudziestego pierwszego wieku jest chyba grabież oprogramowań komputerowych. Dzieje się tak, bo są one niezwykle drogie, ale to i tak nie usprawiedliwia takiego zachowania. W internecie podróbki mają się wyśmienicie i niestety, jak widać policja w tym całym precedensie jest całkowicie bezsilna.
W internecie można również się natknąć na podrabianą biżuterię artystyczną. Skąd o tym wiadomo? Czytając o pochodzeniu tych cudeniek, które w zdecydowanej większości sprowadzane są z hurtowni. W tym przypadku nie może to być prawda, ponieważ biżuteria autorska wykonywana jest nie w ogromnych halach produkcyjnych, ale w zaciszu domowym, lub w pracowni artysty. Powinien to być pierwszy sygnał do tego, że nie ma się do czynienia z oryginalną biżuterią. Chcąc być posiadaczką lub posiadaczem autentycznych drogocenności lepiej nie kupować ich w wirtualnych sklepach, chyba że są one potwierdzone opiniami innych osób. Jeśli nie, to szukając jakiejś ładnej i prawdziwej błyskotki dużo bezpieczniej jest przewędrować po okolicznych jubilerach i na spokojnie wybrać produkt, którym jest się zainteresowanym. Warto kupować oryginalne błyskotki, chociażby z tego względu, że wspiera się artystów, którzy ją wykonują.