Jaką frezarkę kupić?

Dodane 20 lipca 2018

Do tworzenia części i innych produktów potrzebujemy odpowiednich technologii i narzędzi. Niektórzy wykorzystują drukarki 3D, ale mają one wiele wad: możemy korzystać tylko z ograniczonej ilości materiałów, proces tworzenia jest zbyt długi, a wydruki są często nieprecyzyjne.

Alternatywą są frezarki i jesteśmy być pewni, że jeszcze przez długi czas nie będzie można ich zastąpić niczym innym. Jeżeli potrzebujemy wyprodukować precyzyjne części, lub zajmujemy się obróbką metalu powinniśmy zakupić takie narzędzie. Jak wybrać odpowiednie?

Jakiej frezarki potrzebuję?

Możemy podzielić frezarki na CNC i ręczne. Te drugie dzielą się na poziome i pionowe. Różnią się one tym, jak się porusza oś wrzeciona maszyny. Może się ona poruszać góra – dół lub z boku na bok. Oba typy maszyn mają głowice, kolumny i stoły, które przechylają się lub obracają.

frezarka cnc

Oznacza to, że możemy wykorzystywać je do podobnych zadań. Jednak niektóre prace będzie łatwiej zrealizować na jednej lub drugiej.

W praktyce wygląda to tak, że maszyna pionowa będzie miała stół zamontowany prostopadle do położenia zerowego przechyłu wrzeciona, natomiast maszyna pozioma będzie miała wrzeciono zamontowane równolegle do płaszczyzny stołu.

Pozioma frezarka sprawdzi się lepiej przy ciężkich cięciach, pracach nawierzchniowych, wycinaniu rowków i przy podobnych zadaniach, w których część płaska jest w jednej osi. Pionowa lepiej sprawdzi się przy cięciach we wszystkich osiach. Jest więc bardziej wszechstronna.

Praca frezarkami ręcznymi jest jednak bardziej pracochłonna i mniej precyzyjna. Jeżeli chcemy zoptymalizować koszty i powiększyć zyski powinniśmy wybrać frezarkę CNC. Są to maszyny w pełni skomputeryzowane. Sterowanie odbywa się numerycznie i pozwala na wykonanie perfekcyjnie nawet najbardziej precyzyjnych prac.

Z tego powodu warto się na nie zdecydować także wtedy, gdy zależy nam na perfekcyjnym i jak najbardziej precyzyjnym wykonaniu. Uważa się, że frezarki są najnowocześniejszymi i najbardziej dopracowanymi technicznie obrabiarkami CNC. Dzięki całkowitej automatyzacji, jeżeli potrafimy ją zaprogramować, otrzymamy całkowicie profesjonalną jakość w każdym detalu.

Jeżeli prowadzimy firmę i dużo pracujemy frezarką w ogóle nie powinniśmy wybierać innego modelu niż CNC. Współczesne wymagania rynku prędzej, czy później, zmuszą każdego przedsiębiorcę do automatyzacji procesów i poprawy jakości. Nie warto więc inwestować w maszynę ręczną, by za kilka lat ponownie kupować frezarkę, tym razem CNC.

Te urządzenia pozwalają na usprawnienie pracy. Są bardziej wydajne, więc możemy wyprodukować więcej części. Przy tym wszystkim w dużej mierze możemy wykluczyć błąd ludzki w trakcie produkcji. Gdy maszyna jest zaprogramowana czujniki przez cały czas sprawdzają czy praca przebiega prawidłowo.

Jak wybrać frezarkę CNC?

Na początku powinniśmy się zastanowić jak duże części planujemy z jej pomocą wykonywać. Każda maszyna ma obszar roboczy X, Y i Z. Im większy obszar roboczy, tym większe części będziemy mogli produkować. Niestety wpływa to również na cenę – im większe możliwości tym jest ona wyższa.

Wybierając takie urządzenie należy określić jak precyzyjne powinno ono być. Jak już wspomnieliśmy są one dużo bardziej precyzyjne niż frezarki ręczne. Pamiętajmy, że decydując się na maszynę, która zapewni nam tolerancję 0,0001 będziemy musieli wydać dużo więcej, niż w przypadku takiej, której tolerancja wynosi 0,001.

Frezarki CNC są dużo bardziej wydajne niż te klasyczne. Już na etapie zakupu możemy wybrać model, który będzie w stanie wyprodukować określoną ilość części na godzinę czy dzień (w zależności od typu narzędzia i konkretnego modelu).

frezarka cnc

Przy zakupie zwróćmy uwagę na rodzaj wrzeciona, którego potrzebuje nasza maszyna. Musimy posiadać takie, które odpowiada wymaganiom dotyczącym mocy, momentu obrotowego, chłodzenia i napięcia.

Następnym aspektem, który bierzemy pod uwagę, to rodzaj narzędzi i systemów mocowania wymaganych do wykonania danej części. Możemy również zdecydować, czy potrzebujemy automatycznego zmieniacza narzędzi, czy nie.

Pamiętajmy, że ten system podnosi koszt zakupu maszyny. Powinniśmy się też zastanowić czy będziemy potrzebować płynnego chłodzenia części. To zdecyduje o tym, jaka powinna być obudowa urządzenia.

Zawsze warto wziąć pod uwagę dostępność części zamiennych i serwisu dla danej maszyny. To specjalistyczne urządzenia, więc wymagają okresowej konserwacji.

Advertise Here

Advertise Here

O Nas:

Recenzjeproduktow.pl to nowoczesny portal, który prezentuje wszystkie produkty jaki można kupić w Polskich sklepach. Kupujemy, testujemy a następnie publikujemy recenzję wraz z opiniami testującego oraz wyszczególnieniem wad oraz zalet. Zasada jest prosta - dosyć bubli oraz naciągania klientów na niepotrzebne produkty. U nas otrzymasz informacje o produkcie bez lokowania produktu i nieuczciwych praktyka marketingowych. Jesteśmy po to aby każdy mógł wydać swoje pieniądze w jak najrozsądniejszy sposób.Najlepsze polskie drewno