Drzwi i jego zabezpieczenia
Zabezpieczenia się jest bardzo istotne dla każdego posiadacza mieszkania lub domu. Drzwi są podstawowym zabezpieczeniem przed wejściem na teren posiadanego mienia niechcianego gościa. Założenie mocnych drzwi, opierających się na silnych, najlepiej 3 częściowych zawiasach oraz montaż dobrego zamka powinny być wystarczające w większości przypadków.
Sforsowanie zamka do drzwi może się udać średnio doświadczonemu włamywaczowi aczkolwiek z pewnością nie obędzie się bez wzbudzenia podejrzeń – nie tylko wśród mieszkańców (jeśli są obecnie) ale także wśród sąsiadów. Majstrowanie przy zamku może wymagać wielu minut prób i błędów zanim w końcu zostaną złamane, są jednakże zamki, których nie da się tak po prostu przebyć i jedyną opcją włamania się byłoby wyważenie drzwi, na szczęście na rynku znajdują się także i takie drzwi, które dla złodzieja będą znaczącą przeszkodą.
Jaka wkładka do drzwi?
Najpopularniejsze w Polsce zamki do zamki bębenkowe. Ich struktura oraz działanie są proste. Wmontowana wkładka do zamka drzwi obraca się jeśli pasujący do klucz będzie w stanie podważyć bolce, których wysokość musi wpasować się we wcięcia na kawałku płaskiego metalu jakim jest właśnie klucz. Wkładka bębenkowa najczęściej stosowana jest w zamkach w drzwiach wyjściowych, zaś drzwi, które zakładane są na zawiasy do sypialni czy innych pomieszczeń w domach zwykle są prostszej konstrukcji, zaś ich obejście jest bardzo proste i często wystarczyć może odpowiednio stabilny i wyprofilowany kawałek pręta. Zamki w drzwiach wyjściowych powinny być jak najmocniejsze oraz jak najskuteczniejsze. Odgrodzenie się od potencjalnego włamania warte jest ceny, jaką trzeba ponieść za zamki dobrej jakości, warto bowiem wiedzieć, że zamek słabej jakości to dla złodzieja zaledwie kilka minut dłubania.
Zamek na miarę twoich potrzeb – kilka słów o mechanizmie wkładki bębenkowej

Wkładka bębenkowa – Wikipedia.org
Proste wkładki bębenkowe mogą być użyte np. w garażach czy innych miejscach, które nie są szczególnie istotne zaś zabezpieczenie ich nie musi być tak pieczołowite jak w przypadku domów. Kiedy wkładamy klucz do zamka, a jest on kluczem pasującym, bolce we wkładce podnoszą się (są przyczepiony do sprężyn), jeśli klucz pasuje w 100% podniosą się wszystkie bolce, a klucz dojdzie do końca, wtedy możliwe jest przekręcenie bębenka, co powoduje schowanie metalowej blokady do środka i w konsekwencji otwarcie drzwi. Niektóre zamki posiadają wystające metalowe zapory na zewnątrz, dlatego dokładnie widać kiedy zamek jest zamknięty, inne wkładki montowane są wewnątrz drzwi, wtedy sprawdzenie czy drzwi są zamknięte (znajdując się wewnątrz) może wymagać pociągnięcia za klamkę. Wkładka bębenkowa powinna być kupowana wyłącznie u fachowców, zamek musi być mocny, stabilny, wytrzymały i nie może powodować zacięć klucza, a tym bardziej jego unieruchomienia.
Pomoc podczas redagowania tekstu: http://wkladki.info.pl