Kategoria: Polecane Produkty

Jak dobrać kołowrotek do konkretnej ryby?

Dodane 30 listopada 2018

Kołowrotek to kluczowy element wędki, który jak nie trudno się domyślić – jest niezwykle istotny podczas łowienia ryb. To właśnie od kołowrotka zależy metoda łowienia czy też nawet rodzaj możliwych do złapania ryb. Nawet ci najmniej doświadczeni wędkarze doskonale sobie zdają sprawę z tego, że bez dobrej jakości kołowrotka nawet najdroższa wędka nie będzie działała tak, jak przewidział producent. W dzisiejszym artykule opiszemy jak wybrać kołowrotek.

Kluczowe parametry kołowrotków

Zanim przejdziemy do części wyboru kołowrotka do połowu danego gatunku ryb, musimy przyjrzeć się elementom, które są w budowie kołowrotka bardzo istotne. Czasy, kiedy kołowrotki były zwyczajnym kawałkiem stali obsługiwanymi dzięki doczepionej korbce, dawno minęły.

kołowrotek

Nowoczesne kołowrotki, dopasowane zarówno do potrzeb profesjonalistów, jak i amatorów mają wiele parametrów, od których w dużej mierze zależy praca całej wędki i sukces łowienia.

Materiał wykonania kołowrotka

Kołowrotek musi być przede wszystkim odporny na wilgoć, jednak o tą kwestię dbają dziś właściwie wszyscy producenci sprzętu wędkarskiego.

Zdecydowanie odpadają tu kołowrotki stalowe, które poza słabą odpornością na wodę będą też zwyczajnie za ciężkie, co przekłada się na komfort połowu. Z drugiej jednak strony odpadają też kołowrotki z tworzywa sztucznego – choć lekkie, to nie poradzą sobie w trakcie przyciągania większej ryby, takiej jak na przykład dorosły szczupak. Najlepszym rozwiązaniem są więc kołowrotki aluminiowe, które cechuje zarówno większa wytrzymałość, jak i odpowiednia lekkość.

Waga kołowrotka

Waga jest istotna głównie w momencie wyboru odpowiedniej metody łowienia oraz rodzaju ryby, jakie chcemy łowić. Łowienie dużych i ciężkich ryb wymaga znacznie cięższego kołowrotka, który będzie przy tym znacznie bardziej wytrzymały i pozwoli na spokojne wyciągnięcie ryby na brzeg.

kołowrotek

Ciężkie kołowrotki są jednak dobre w trakcie łowienia z wędką ustawioną na podpórce – w przypadku spinningu, podczas którego trzeba wykonywać sporo ruchów wędką i kołowrotkiem, lżejszy model będzie znacznie łatwiejszy do łowienia.

Liczba obrotów szpuli

Parametr ten jest znaczący w trakcie wyboru metody połowu. Przyjmuje się, że im więcej obrotów przy jednym zakręceniu korbką, tym lepiej. To właśnie od obrotów szpuli zależy tempo zwijania żyłki podczas brania, a jak wiadomo, czas jest kluczowym elementem udanego połowu.

Pojemność szpuli

Pojemność szpuli kołowrotka określa ile żyłki lub plecionki zmieści się na kołowrotku. Parametr ten jest zależny od grubości żyłki lub plecionki i ma znaczący wpływ na metodę łowienia – duże ryby wymagają znacznie dłuższej linki, a więc i pojemności szpuli.

Hamulec w kołowrotku

Hamulec to najistotniejszy element kołowrotka odpowiadający za tempo luzowania żyłki w trakcie łowienia. Na rynku dostępne są zarówno kołowrotki z hamulcem przednim, jak i  tylnym. Zwolennicy hamulca z przodu chwalą go przede wszystkim za precyzję i możliwość łatwej regulacji.

kołowrotek

Kołowrotki z hamulcem przednim są o wiele  prostsze i lżejsze oraz sprawdzają się doskonale podczas spinningu i połowu mniejszych ryb. Hamulce tylne to przede wszystkim niezawodność i łatwość regulacji podczas holu ryby, niezbędna podczas połowu karpi i innych dużych gatunków ryb.

Jaki kołowrotek wybrać?

Decydując się na połów ryb drapieżnych warto postawić na tzw. metodę spinningową, która doskonale sprawdzi się podczas łowienia sandaczy, szczupaków, okoni i sumów.

Szukając kołowrotka idealnego dla siebie zalecamy korzystać wyłącznie z profesjonalnych sklepów internetowych, takich jak Szczupak.pl.

Tu najlepiej postawić na wytrzymały kołowrotek – wspomniane wcześniej ryby to naprawdę waleczne drapieżniki. Rozmiar kołowrotka (zwykle od 1000-4000) będzie doskonałą sugestią podczas wyboru – im mniejszy kołowrotek, tym mniejsze ryby.

Wędkarstwo karpiowe, jak wskazuje nazwa jest oczywiście najbardziej skuteczne podczas połowu ryb z rodziny karpiowatych. Tu ponownie możemy spotkać różne rozmiary ryb, i to od tego będzie zależał wybór kołowrotka. Jego najważniejszym elementem będzie bardzo precyzyjny hamulec i minimum 200 m żyłki grubości 0,3. Ważne będzie też przełożenie, czyli liczba obrotów szpuli. Za idealną wartość do połowu karpi uważa się parametry 4,7:1 – 5,1:1.

Advertise Here

Advertise Here

O Nas:

Recenzjeproduktow.pl to nowoczesny portal, który prezentuje wszystkie produkty jaki można kupić w Polskich sklepach. Kupujemy, testujemy a następnie publikujemy recenzję wraz z opiniami testującego oraz wyszczególnieniem wad oraz zalet. Zasada jest prosta - dosyć bubli oraz naciągania klientów na niepotrzebne produkty. U nas otrzymasz informacje o produkcie bez lokowania produktu i nieuczciwych praktyka marketingowych. Jesteśmy po to aby każdy mógł wydać swoje pieniądze w jak najrozsądniejszy sposób.Najlepsze polskie drewno