Wiele osób rozpoczynających swoją przygodę z kolarstwem górskim staje przed trudnym pytaniem: ile powinien kosztować dobry rower górski oraz jaką kwotę warto na pierwszy rower w ogóle przeznaczyć. Kwestia ta jest oczywiście sporna, gdyż nie istnieje złota zasada dotycząca kosztów, jakie wolno przeznaczyć na rower.
Warto jednak pamiętać, że podobnie jak każdy inny sprzęt, rower również składa się z odpowiedniej jakości komponentów, a ta często znacznie różni się w poszczególnych przedziałach cenowych. Rower nie powinien być zatem zbyt tani. Ale czy warto inwestować w najdroższy możliwy model? Okazuje się, że to również nie najlepszy pomysł. Ile zatem kosztuje dobry rower górski i na co zwrócić uwagę podczas jego zakupu?
Rowery górskie ze średniej półki
Jednym z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych progów cenowych w kategorii rowerów górskich jest budżet do 3 tysięcy złotych. Segment ten pozwala na zakup roweru w miarę uniwersalnego, jednak wciąż nie należy spodziewać się tu jakości godnej profesjonalisty. Górale za 3 tysiące złotych są uważane za pewnego rodzaju łącznik pomiędzy słabej jakości rowerami amatorskimi, dedykowanymi głównie do jazdy rekreacyjnej, a rowerami projektowanymi z myślą o bardziej doświadczonych zdobywcach terenów górskich.
Rowery MTB, na które nie chcemy przeznaczyć więcej, niż 3 tysiące złotych będą w dalszym ciągu raczej rowerami rekreacyjnymi, o stosunkowo dużej wadze i nieco zbyt miękkich przełożeniach. Niemniej jednak 3 tysiące złotych to nie są małe pieniądze, dlatego przy takim budżecie nie można spodziewać się też totalnego bubla. W większości przypadków rowerów górskich do 3 tysięcy złotych należy liczyć już na ramę wykonaną w znacznie bardziej zaawansowanej technologii, niż w przypadku rowerów z niższej półki.
W przypadku rowerów górskich podstawowym komponentem, w który warto zainwestować jest rama, a drugimi w kolejności są widelce i amortyzatory. Ramy do 3 tysięcy złotych są sztywne, stosunkowo lekkie (wykonane z aluminium) i średnio radzące sobie z pochłanianiem drgań. Amortyzatory są tu głównie sprężynowe, jednak znacznie solidniejsze niż te z niskiej półki cenowej. Mając do wydania 3 tysiące złotych należy pamiętać, że w budżecie z powodzeniem zmieści się amortyzator z blokadą skoku i tylko na taką wypada się zgodzić podczas kompletowania zestawu.
Rowery górskie z wyższej półki
Opisane powyżej rowery z półki średniej mogą generalnie zostać uznane za „dobre” i odpowiednie dla osób rozpoczynających swoją przygodę z kolarstwem górskim. Jeśli jednak dysponujesz nieco większym budżetem i chcesz postawić na wyższą jakość wykonania roweru, możesz zwrócić swoją uwagę w stronę nieco droższych opcji.
Rowery do 4 tysięcy złotych to już sprzęt, po którym należy spodziewać się odrobiny profesjonalizmu – dla wielu osób może to być pierwsza poważna maszyna do ścigania w maratonach i cross-country. Rowery w tym budżecie można już z pewnością uznać za rowery dobre, lub nawet bardzo dobre i polecić je osobom, dla których rower nie jest tylko chwilowym zainteresowaniem.
W tym przypadku skupić należy się na hardtailach z aluminium – są to solidnie wykonane ramy z dobrej jakości materiałów, powstających przy użyciu najnowszych technologii. Ramy aluminiowe oczywiście nie są tak gloryfikowane, jak ramy karbonowe, jednak dzięki metodom hydroformowania oraz cieniowania, są one lżejsze od ram stalowych. Podstawą wyposażenia dobrego roweru górskiego jest też stożkowa główka ramy odpowiadająca za sztywność konstrukcji. Wszystkie ramy w dobrych rowerach górskich są przystosowane do obsługi hamulców tarczowych, które powoli zaczynają wypierać hamulce V-brake. Na szczególną uwagę (stanowiącą duży przeskok w stosunku do rowerów ze średniej półki) zasługują amortyzatory powietrzne, które w dobrych rowerach górskich są dziś szeroko doceniane. Dodatkowym atutem rowerów z wyższej półki jest umieszczenie manetek blokady skoku na kierownicy roweru.
Wybór dobrego roweru górskiego zależy przede wszystkim od budżetu przeznaczonego na zakup sprzętu. Są oczywiście elementy, w które warto zainwestować jak i te, na których można nieco zaoszczędzić. Należy przy tym pamiętać, że dobry rower górski będzie z definicji oznaczał coś innego dla każdego kolarza. Amatorzy docenią rowery o znacznie niższej jakości, niż profesjonaliści i jest to podejście zupełnie dopuszczalne. W końcu przygodę z rowerem można rozpocząć od solidnej podstawy i w miarę rozwoju pasji doskonalić sprzęt.