Granie na laptopie? To możliwe
Laptopy gamingowe należą do specyficznego segmentu sprzętu mobilnego, który staje się coraz bardziej popularny wśród graczy. Podczas kupna takiego laptopa zwraca się największą uwagę na możliwie jak największą wydajność komponentów sprzętowych takich jak: procesor, karta graficzna, ilość pamięci RAM. Oprócz wydajności istotnym elementem jest również sprawność układu chłodzenia, który będzie musiał sobie poradzić z odprowadzaniem dużej ilości ciepła podczas obciążenia zarówno procesora jak i karty graficznej. Poniżej przedstawimy opis poszczególnych elementów na które warto zwrócić uwagę, kupując sprzęt do gier.
Laptop, który sprosta każdej nowej produkcji na rynku
Wybierając laptopa do gier w pierwszej kolejności powinniśmy zwracać uwagę na kartę graficzną. Bez wydajnego układu graficznego można zapomnieć o płynnej rozrywce. Z racji tego, że wiele obecnych gier w dalszym ciągu ma problemy z wielowątkowością warto wybrać mocniejszą kartę kosztem procesora. Wybierając kartę graficzną należy wziąć pod uwagę tytuły w jakie mamy zamiar grać oraz natywną rozdzielczość naszego ekranu. Kartami z niższego segmentu, które pozwolą na płynną grę w obecne tytuły na średnich ustawieniach grafiki w rozdzielczości 1366×768 są odpowiednio: HD8750m/GT740m/R7 265m, GF840m, HD8850m/GT750m, GT755m, GTX760m. Aby zapewnić komfortową rozrywkę w rozdzielczości HD+ oraz FullHD musimy zaopatrzyć się w karty: GTX850m/GTX860m. Bezkompromisową wydajność zaoferują nam highendowe karty mobilne takie jak R9 290X, GTX870m, GTX880 oraz ich odpowiedniki w wersji SLI. Przykłady gier wymagających wydajnej karty graficznej: seria Crysis, Watch Dogs, Witcher 2, Arma III, seria Batman, Wolfensten The New Order, seria Metro
Mocny procesor musi być!
W przypadku gier, procesor odpowiada za fizykę, oskryptowanie, położenie obiektów czy sztuczną inteligencję. Głównym zadaniem procesora w czasie gry jest dostarczenie informacji potrzebnych do obliczeń dla karty graficznej. Istotne jest aby procesor zapewniał odpowiednią wydajność i nie doprowadzał do blokowania karty graficznej. Procesor w głównej mierze odpowiada za ilość minimalnych klatek na sekundę oraz za utrzymanie stabilnej płynnej rozgrywki. Obydwa te komponenty powinny ze sobą ściśle współpracować co jest podstawą wydajnego sprzętu do gier. Wybierając laptopa do gier nie należy skupiać się wyłącznie na mocnym procesorze, należy patrzeć na platformę jako na całość. Najlepszym wyborem do gier, są procesory od Intela. Jeżeli interesują nas tytuły w których procesor ma drugorzędne znaczenie, do gier wystarczy nam procesor i3 lub i5 (Haswell). Jeżeli interesują nas bardziej wymagające gry, takie, które potrafią mocno obciążyć procesor, powinniśmy zaopatrzyć się w czterordzeniowy procesor i7. Warto również dodać parę słów o procesorach w wersji ULV. Są to procesory o niższym napięciu co przekłada się na niższe temperatury oraz dłuższe czasy pracu na baterii kosztem niższej wydajności. Procesory w wersji ULV są mniej wydajne od swoich odpowiedników w wersji standardowej. Ze względu na ten fakt nie są one polecane do gier za wyjątkiem i7 wersji ULV.
Do gier nie są również polecane procesory firmy AMD dlatego, że oferują one bardzo niską wydajność w grach. Wybór procesora powinien być w głównej mierze uzależniony od konkretnych tytułów gier. Przykłady gier wymagających szczególnie wydajnego procesora: GTA IV, Crysis 3, seria ARMA, Battlefield 3/4, Starcraft 2, seria Total War, Watch Dogs, Civilization 5, seria Anno, seria Supreme Commander, seria Assasin’s Creed, seria Batman, Alan Wake, Far Cry 3, Wiedźmin 2, World of Tanks, Planetside 2. Decydując się na zakup laptopa do gier należy zaopatrzyć się w minimum 4 GB pamięci RAM. W niektórych grach taka wartość jest jednak nie wystarczającą stąd optymalnie warto zainwestować w 8 GB aby zapewnić sobie płynną rozrywkę bez denerwujących przycięć.

Co robimy z chłodzeniem laptopa?
W notebookach dedykowanych do gier bardzo istotne jest sprawne chłodzenie, które pod obciążeniem utrzyma temperatury podzespołów na akceptowalnym poziomie. Wydajne podzespoły wytwarzają spore ilości ciepła, więc aby zapobiec throttlingowi (obniżaniu taktowania procesora lub karty graficznej) należy upewnić się, że system chłodzenia jest w stanie sobie z nimi poradzić. Rozbudowane układy chłodzenia przekładają się na większą wagę oraz rozmiary laptopa, które w najwydajniejszych konfiguracjach potrafią ważyć ponad 5kg. W ekstremalnych przypadkach na ratunek może nam przyjść podkładka chłodząca, która w najlepszym przypadku obniży temperatury podzespołów o około 10oC. Warto również zwrócić uwagę na funkcjonalność, która bardzo często jest pomijana przez użytkowników a należy do bardzo przydatnych w przypadku laptopów do gier. Niektóre z laptopów oferują możliwość czyszczenia chłodzenia co daje nam możliwość utrzymania zadowalających temperatur przez cały czas użytkowania sprzętu oraz wydłużenie jego żywotności. Ze względu na ten fakt, jest to funkcjonalność na którą zdecydowanie warto zwrócić uwagę podczas zakupu sprzętu do gier.
Rozdzielczość ekranu laptopa
Na płynność gier w dużej mierze wpływa matryca a dokładniej natywna rozdzielczość. Im wyższa rozdzielczość tym uzyskamy lepszej jakości obraz (bardziej soczyste kolory, szersze kąty widzenia, lepszą ostrość, jasność) ale kosztem mniejszej płynności. Aby zapewnić lepsze wrażenia, płynące z rozgrywki warto zwrócić uwagę na jakość oraz technologie wykonania matrycy. Istotne w tym przypadku będzie pokrycie palety kolorów oraz sama matryca. Najlepsze kolory oraz kąty widzenia zapewniają co raz częściej spotykane w laptopach matryce IPS (oraz bazujące na nich jak PLS od Samsunga). W miarę możliwości, powinno się unikać matryc TN, które zazwyczaj oferują bardzo mierne parametery wyświetlania obrazu. Do grania w wysokich rozdzielczościach należy zaopatrzyć się w wydajną konfigurację. W przypadku laptopów do gier do 3000 zł, zalecamy zaoptrzenie się w sprzęt posiadający matrycę z rozdzielczością nie większą niż 1366×768 pikseli. Co zapewni odpowiednią płynność przy zachowaniu przyzwoicie wyglądacej grafiki w grach. Poniżej kwoty 4 tysięcy, nie warto również rozważać kupna laptopów z matrycami 17 calowymi, ponieważ są one nieopłacalne do takich zastosowań jak gry.
Kupując laptopa do gier powinniśmy wziąć pod uwagę wszystkie elementy zachowując kompromis między wydajnością (procesor, karta graficzna) oraz jakością (obudowa, system chłodzenia). Należy pamiętać, że laptop jest konfiguracją zamkniętą a to znaczy, że nie ma możliwości dowolnej zmiany jego podzespołów na wydajniejsze. W związku z czym warto spędzić trochę czasu na wybraniu odpowiednich komponentów oraz modelu, tak, żeby wybrany sprzęt starczył nam na długo a pieniądze zostały wydane możliwie najlepiej. Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem Joker. Zajrzyj na ich stronę aby poznać laptopy dostępne w sprzedaży.