Pędzle stosowane przez malarzy i artystów są zdecydowanie jednym z najbardziej niedocenianych narzędzi, traktowanych przez amatorów i początkujących po macoszemu. Choć oczywiście wybór dobrej jakościowo farby i płótna ma ogromne znaczenie dla końcowej jakości obrazu, to przecież pędzel jest narzędziem przekazującym farbę na płótno i to od niego będzie zależało to, jak będzie wyglądało nasze dzieło. Na rynku plastycznym dostępny jest cały szereg pędzli i pędzelków przeznaczonych do malowania w różnych stylach i technikach. Jak jednak odróżnić te dobre, od tych złych? Czym różnią się pędzle artystyczne od zwykłych i dlaczego warto zainwestować w te pierwsze?
Po czym poznać dobry pędzel malarski?
Na pierwszy rzut oka pędzle można podzielić na tanie i drogie. Te pierwsze, dostępne w większości supermarketów, sklepów papierniczych i w różnego rodzaju plastycznych sklepach internetowych z daleka nie wydają się odbiegać od tych znacznie droższych. Niektóre z nich sortowane są nawet pod kątem konkretnych technik malowania! Diabeł tkwi jednak w szczegółach, które odróżniają zwyczajny pędzel od dobrego pędzla artystycznego.
Po pierwsze, długość włosia. Średnio milimetrowa różnica pomiędzy długością poszczególnych włosków jest dość dobrze widziana w świecie artystycznym, gwarantując lepsze rozprowadzanie farby na nierównych powierzchniach. W wielu tanich pędzlach można spotkać jednak różnice znacząco przekraczające wspomniany milimetr. Włoski są nierówne, nieregularnie rozłożone i wynika to prawdopodobnie z tego, że producent po prostu oszczędzał na nich wypełniając pędzel włosiem krótkim i dodając sporadycznie włosie dłuższe w celu imitacji właściwej długości pędzla.
Dobre pędzle artystyczne to też pędzle stosunkowo gęste – przecież to właśnie ich szczecina stanowi swojego rodzaju zbiorniczek na farbę, który pozwala przenieść kolor na płótno bez konieczności powtarzania każdego pociągnięcia po kilka razy. Niestety, tanie pędzle nie zawsze mogą pochwalić się dobrą gęstością, nie wspominając już o złym przygotowaniu skuwki, która nie potrafi utrzymać włosia pod obciążeniem farby i gubi pojedyncze włoski, zostawiając je zanurzone w farbie na obrazie.
Ostatnią kwestią, jaką należy poruszyć w kontekście różnic pomiędzy pędzlami artystycznymi a „zwykłymi” jest gama wyboru rodzajów pędzla, pozwalająca na dopasowanie odpowiedniego włosia i kształtu końcówki do konkretnej techniki malarskiej. Jasne, w przypadku zwykłych pędzli nie trudno znaleźć pędzle cienkie i grube, płaskie i okrągłe, z prostym lub zaostrzonym końcem. Niewiele z nich będzie mówiło jednak do jakiej techniki tak naprawdę służą, z jakimi rodzajami farb współpracują czy wreszcie z jakiego rodzaju włosia zostały wykonane. Warto przecież pamiętać, że nie każda szczecina nadaje się do pracy z akwarelą, jak i nie każda potrafi przekazać na płótno farbę olejną.
Pędzle artystyczne – inwestycja warta rozważenia
Wspominaliśmy w tekście o pędzlach „tanich” sugerując, że pędzle artystyczne muszą być drogie. Kwestia ceny jest tu jednak pojęciem względnym, jako że nawet zwykłe pędzle mogą być wyceniane na znacznie więcej, niż są tego warte. Pędzle artystyczne są inwestycją, choć rozumianą nie tylko pod pojęciem finansowym. Każdy początkujący artysta, który chce poświęcić się swojemu hobby i tworzyć naprawdę ciekawe obrazy nie powinien rozważać nawet zwykłych pędzli amatorskich. Te doskonale sprawdzą się w warunkach szkolnych i właściwie tylko tam. Dobrej jakości pędzle artystyczne ułatwiają pracę i dają znacznie szersze pole do popisu, jednocześnie pozwalając na szkolenie techniki z użyciem prawidłowych narzędzi pracy.