Czy Pomoce Katechetyczne Pomagają Rozwinąć Wiarę?

Dodane 12 listopada 2015

Pierwsza Komunia Święta to wydarzenie bez wątpienia niezwykle wyczekiwane – zarówno przez stojące przed niezapomnianą chwilą dziecko, jak i jego najbliższych. Perspektywa przyjęcia kolejnego sakramentu stanowi kwestię poważną i rzutuje na przyszłe życie młodego człowieka – jeśli dziecko uczyni krok naprzód w rozwoju duchowym świadomie i odpowiedzialnie, wszystkie jego kolejne wybory powinny pozostawać w związku z przyjętymi i zaakceptowanymi podczas Pierwszej Komunii Świętej zaleceniami – swego rodzaju drogowskazami.

Przygotowanie do sakramentów a katechizmy

            W wielu przypadkach podczas procesu przygotowań do przyjęcia przełomowego sakramentu dochodzi do niebezpiecznego przewartościowania – dziecko, jak i jego najbliżsi wydają się być znacznie bardziej zaabsorbowani koniecznością organizacji oprawy Pierwszej Komunii Świętej, a nie samym faktem przyjmowania do serca Jezusa Chrystusa. Elegancki ubiór, wyróżniająca się fryzura, wystawny obiad w renomowanej restauracji, kosztowne prezenty – wszystko to zaczyna przysłaniać najmłodszym prawdziwą wartość Pierwszej Komunii Świętej. Oczywiście, oprawa uroczystości również posiada istotne znaczenie – przyjęcie sakramentu jest bowiem wydarzeniem niezwykłym i wartym celebracji. Rodzice oraz dzieci nie powinni jednak zapominać o tym, co stanowi centralny punkt wyjątkowego dnia – a bez wątpienia jest to wejście w jedność z Bogiem, przyjęcie fragmentu Jego Ciała do własnego wnętrza, a tym samym deklaracja: Tak, chcę, abyś był Panem mojego życia.

Edukacyjna rola szkoły

            W procesie przygotowań do aktywnego udziału w uroczystości Pierwszej Komunii Świętej niezwykle istotna pozostaje rola szkoły i edukacji – nadzieję i zaufanie pokłada się w dużej mierze w nauczycielach katechezy – osobach świeckich (katechetach), siostrach zakonnych oraz księżach, którzy to, dzięki wieloletniemu kształceniu się i doświadczeniu, powinni posiadać umiejętności niezbędne do przekazania najmłodszym tego, co w wydarzeniu przyjęcia kolejnego sakramentu najważniejsze. Uczniowie szkół podstawowych nie są jednak podatni na wielogodzinne wysłuchiwanie suchych prawd – nawet tych, które nieco starszym odbiorcom mogłyby wydawać się interesujące – jeśli pozbawione są one atrakcyjnej, urozmaiconej, kolorowej oprawy. Z pomocą wszystkim nauczycielom katechezy przychodzą zatem pomoce katechetyczne – różnego rodzaju edukacyjne akcesoria, których zadaniem jest ubarwić proces przygotowań do Pierwszej Komunii Świętej i uczynić go łatwiejszym.

katolicyzm

Jakie pomoce katechetyczne są skuteczne?

            Do pomocy katechetycznych zaliczyć można różnego rodzaju materiały. Najbardziej oczywiste wydają się być oczywiście podręczniki – źródła interesujących tekstów, umoralniających historii i modlitw, ale również zagadek, krzyżówek oraz wierszy – tego rodzaju pomoce znajdziecie w katolickich księgarniach. Z pomocą nauczycielowi przyjdą również kolorowe naklejki, którymi nagradzać można edukacyjne osiągnięcia podopiecznych, duże, przejrzyste plansze ułatwiające naukę, ciekawe filmy prezentujące doświadczenia o charakterze religijnym, a nawet płyty CD, dzięki którym nauczenie dzieci komunijnych piosenek stanie się prostsze.

            Pomoce katechetyczne pomagają więc zachować równowagę pomiędzy aspektem zewnętrznym i wewnętrznym przygotowań do Pierwszej Komunii Świętej.

Advertise Here

Advertise Here

O Nas:

Recenzjeproduktow.pl to nowoczesny portal, który prezentuje wszystkie produkty jaki można kupić w Polskich sklepach. Kupujemy, testujemy a następnie publikujemy recenzję wraz z opiniami testującego oraz wyszczególnieniem wad oraz zalet. Zasada jest prosta - dosyć bubli oraz naciągania klientów na niepotrzebne produkty. U nas otrzymasz informacje o produkcie bez lokowania produktu i nieuczciwych praktyka marketingowych. Jesteśmy po to aby każdy mógł wydać swoje pieniądze w jak najrozsądniejszy sposób.Najlepsze polskie drewno