Co zrobić z gruzem po remoncie?

Dodane 23 lipca 2020

Skończyłeś remont albo zbudowałeś dom i zostało ci dużo gruzu, z którym nie wiesz co zrobić? Według polskiego prawa nie można go bezkarnie wyrzucić na śmietnik, incydenty takie są karane grzywną pieniężną, powinieneś wiedzieć, że utylizacja gruzu uregulowana jest konkretnymi przepisami.

Istnieje kilka legalnych sposobów pozbycia się gruzu. Między innymi możesz zamówić wyspecjalizowaną w wywożeniu gruzu prywatną firmę bądź załatwić kontener od Państwowego Gospodarstwa Komunalnego.

Kontener na gruz i odpady

Gruz powinien zostać wywieziony na wysypisko śmieci i teoretycznie możesz zrobić to samodzielnie, lecz w praktyce niezbędny jest odpowiedni środek transportu. Gruz też nie możesz zapakować do bagażnika, dlatego potrzebujesz należytego pojemnika. Te dwie kwestie sprawiają, że potrzebujesz właściwej pomocy. Pierwszą możliwością jest współpraca z Państwowym Gospodarstwem Komunalnym, które zajmuje się pomocą w pozbywaniu się m.in. gruzu budowlanego. PGK oferuje specjalne worki, które są dość niewielkie oraz wynajęcie specjalnego kontenera.

Kontener jest odpowiedni do wywozu dużej ilości gruzu. Aby uzyskać kontener, należy zgłosić się do oddziału PGK w celu podpisania właściwej umowy zlecenia dotyczącej wykonania usługi, często wiąże się to z wpłaceniem wymaganej kaucji.

Usługą nie jest samo dostarczenie kontenera. Mieszkaniec może liczyć nie tylko na kontener, ale i na późniejszy odbiór gruzu i jego wywóz na adekwatne wysypisko. Przedsiębiorcy także mogą skorzystać z tej usługi. Koszt usługi waha się w zależności od miejsca serwisu. Całościowy koszt to podsumowanie ceny podstawienia kontenera oraz ceny odpadów konkretnego rodzaju, w tym wypadku zazwyczaj wyznaczonej za tonę. Przeważnie pobierana jest kaucja, którą na końcu odlicza się od podsumowanej kwoty.

Wywóz gruzu przez profesjonalną firmę

Jest też drugi sposób legalnego pozbycia się gruzu. Na rynku istnieją specjalne prywatne firmy zajmujące się wywozem gruzu. Przedsiębiorstwa prywatne posiadają wszystkie konieczne zezwolenia. Oferują wynajem kontenerów o różnej pojemności, od tych niewielkich do naprawdę dużych. Wybierając firmę prywatną, można liczyć na punktualność, nie trzeba się też obawiać, bo przedsiębiorstwa takie są zobowiązane do przestrzegania wszystkich przepisów dotyczących wywozu gruzu. Ceny wynajęcia kontenera różnią się pomiędzy firmami, cena kontenera 7m3 wynosi około 300 złotych. Często ceny w firmach prywatnych ustalane są indywidualnie w zależności od rodzaju klienta i miejsca świadczenia usługi.

Prywatne przedsiębiorstwa zazwyczaj dysponują nowoczesnym sprzętem i większym zakresem usług. Profesjonalna firma wywożąca gruz zobowiązana jest każdorazowo wystawiać kartę przekazania odpadów, klient powinien pamiętać, że należy mu się takie potwierdzenie właściwego wykonania usługi.

Podjęcie decyzji

Wybór sposobu wywozu gruzu zależy od indywidualnych wymagań względem tej usługi. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie: Na czym najbardziej nam zależy? Jeśli mamy mało czasu, to może warto zdecydować się na opcję, która rozwiąże nasz dylemat szybciej. Chyba że najistotniejsze są dla nas koszty, wówczas należy się dobrze zorientować, w którym wypadku usługa będzie nas mniej kosztowała. W każdym wypadku natomiast sprawdzi się firma PINK SKIP.

Ponad wszystko najważniejsze jest, aby nie wyrzucać nielegalnie tego odpadku. Pamiętajmy, że nie tylko nie wolno wyrzucać gruzu budowlanego do śmieci, ale również nie należy podrzucać go w miejsca do tego nieprzeznaczone oraz składować na swojej posesji. Wykroczenie takie może nas kosztować nawet 500 złotych. Opłata śmieciowa, którą opłaca się jako mieszkańca, zazwyczaj nie obejmuje utylizowania gruzu budowlanego, stąd obowiązek samodzielnego zadbania o wywóz tego odpadku.

Advertise Here

Advertise Here

O Nas:

Recenzjeproduktow.pl to nowoczesny portal, który prezentuje wszystkie produkty jaki można kupić w Polskich sklepach. Kupujemy, testujemy a następnie publikujemy recenzję wraz z opiniami testującego oraz wyszczególnieniem wad oraz zalet. Zasada jest prosta - dosyć bubli oraz naciągania klientów na niepotrzebne produkty. U nas otrzymasz informacje o produkcie bez lokowania produktu i nieuczciwych praktyka marketingowych. Jesteśmy po to aby każdy mógł wydać swoje pieniądze w jak najrozsądniejszy sposób.



Najlepsze polskie drewno